Seminarium Szkoła Mistrzów 26.05.2021 g.15:00

W najbliższą środę, czyli 26 maja 2021, o godz. 15 odbędzie się kolejne Seminarium Szkoła Mistrzów.

Tym razem gościem będzie profesor Sven Dupré, Dyrektor the Research Institute for History and Art History, zawodowo związany z uniwersytetami w Amsterdamie (Faculty of Humanities, Conservation and Restoration of Cultural Heritage) i Utrechcie (Descartes Centre for the History and Philosophy of the Sciences and the Humanities), aktywny członek wielu towarzystw naukowych, współpracownik wielu naukowych instytucji, zasiadający w redakcjach licznych naukowych czasopism.

Sven Dupré prowadzi interdyscyplinarne badania na styku historii sztuki oraz historii nauki i technologii. Aktywnie angażuje się w studia nad historią sztuki technicznej wykorzystując swoją wiedzę w dziedzinie restauracji i konserwacji dzieł sztuki.

Efektem jego badań są bardzo liczne publikacje z zakresu historii sztuki, nauki i technologii, w tym wiele książek (ostatnia: Reconstruction, Replication and Re-enactment in the Humanities and Social Sciences z 2020 r.) oraz artykuły w czasopismach z różnych dziedzin, m. in.  Studies in History and Philosophy of Science, Isis, Netherlands Yearbook for Art History, History of Humanities, Synthese, Paragrana: Internationale Zeitschrift für Historische Anthropologie i Intellectual History Review.

Konsekwencją jego zainteresowań badawczych był realizowany w latach 2015-2017 projekt Creating a Knowledge Society in a Globalizing World, 1450-1800, w którym badał historyczne korzenie globalnego społeczeństwa wiedzy (knowledge society). W obecnie realizowanym projekcie (od 2018 r.) Art DATIS – Integration and Improvement of Sources on Glass for a Sustainable Future koncentruje się na pytaniach, w jaki sposób źródła historyczne były wykorzystywane do innowacji w produkcji szkła i edukacji w XX wieku oraz jak możemy skutecznie powiązać ogromną liczbę nowo zdigitalizowanych technicznych źródeł sztuki związanych z produkcją szkła artystycznego, takich jak dokumentacja obiektów, teksty techniczne.

Z tematyką projektu jest związany wykład ‚Glass: A Material in the History of Knowledge, po którym, jak zwykle, będzie czas na dyskusję.

Więcej na temat aktywności naukowej i badaniach profesora Svena Dupre: LINK