Program kształcenia
Kształcenie w szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych (SDNSP) obejmuje zajęcia w formie specjalistycznych wykładów monograficznych o charakterze wykładu monograficznego, specjalistycznego, kursów i praktyk doskonalących umiejętności doktorantów w zakresie prowadzenia dydaktyki w szkole wyższej, warsztatów, specjalistycznych seminariów i dwudniowych sympozjów naukowych.
W SDNSP część zajęć ma charakter interdyscyplinarny. Są organizowane i realizowane centralnie przez SDNSP i uczestniczą w nich w tym samym czasie doktoranci ze wszystkich dyscyplin szkoły.
Celem zajęć interdyscyplinarnych jest:
- zapoznawanie doktorantów z najnowszymi wybitnymi osiągnięciami naukowymi we wszystkich dyscyplinach w ramach szkoły;
- szkolenie doktorantów w zakresie umiejętności organizacji czasu pracy;
- szkolenie doktorantów w zakresie umiejętności prezentowania zagadnień z własnej dyscypliny w sposób przystępny dla niespecjalistów;
- przygotowanie doktorantów do pracy dydaktycznej.
W SDNSP część zajęć ma charakter specjalistyczny. Są organizowane i realizowane w ramach danej dyscypliny i służą podnoszeniu kompetencji doktorantki/doktoranta w obszarze jakiego dotyczy realizowany przez nią/niego projekt doktorski.
Celem zajęć specjalistycznych jest:
- rozwijanie umiejętności/kompetencji zawodowych doktorantów w zakresie dyscypliny i obszaru projektu doktorskiego;
- szkolenie doktorantów w zakresie przygotowywania wniosków grantowych;
- szkolenie doktorantów w zakresie prezentacji własnych wyników w formie wystąpienia ustnego oraz posteru;
- szkolenie doktorantów w zakresie prezentacji własnych wyników w formie publikacji naukowych i recenzowania prac naukowych innych autorów.
Integralną częścią kształcenia w SDNSP jest realizacja indywidualnego projektu doktorskiego w jednej z dyscyplin wchodzących w skład szkoły, pod kierunkiem promotora wybranego przez doktoranta.
Absolwent Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych zdobywa szeroką wiedzę wykraczającą poza ramy dyscypliny, w której przygotował rozprawę doktorską, oraz umiejętności w prowadzeniu pracy naukowej i dydaktycznej. Posiada też wysoce specjalistyczne wykształcenie zdobyte pod opieką wybitnych naukowców i jest przygotowany do podjęcia samodzielnej pracy naukowej i dydaktycznej w uczelniach i instytutach krajowych i zagranicznych.
W czasie czterech lat studiów każdy doktorant otrzymuje stypendium w wysokości 2371,70zł przez pierwsze dwa lata studiów (przed oceną śródokresową) i 3653,70 w następnych dwóch latach po ocenie śródokresowej. Studia odbywają się w trybie stacjonarnym.