Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych

TEDx University of Warsaw

Już po raz drugi zapraszamy doktorantki i doktorantów UW do udziału w konferencji TEDx University of Warsaw. Wydarzenie powoli na zaprezentowanie swoich badań naukowych szerokiej publiczności oraz podniesie umiejętności w zakresie wystąpień publicznych.
Zachęcamy do obejrzenia wystąpień TEDx UW z 2023 roku – https://tedxuniversityofwarsaw.uw.edu.pl/
Terminy:
• Przesyłanie zgłoszeń na adres szkola.dr@uw.edu.pl do 9 lutego 2024 do godz. 23.59.
• Przygotowania do występu na TEDx obejmują:

• o całodniowe szkolenie (termin nie jest jeszcze znany, ale będzie to najprawdopodobniej 26 lub 28 lutego) – prezentacja projektu i zespołu, coaching i storytelling
  • o szkolenia indywidualne (tworzenie wystąpienia w formacie TEDx – storytelling; wystąpienia publiczne na scenie i przed kamerą; coaching i konsultacje – terminy ustalane z trenerami indywidualnie);

• TEDx University of Warsaw 2024 odbędzie się 24 kwietnia 2024 r. (dzień wcześniej odbędzie się próba generalna).

Q&A

Poniżej prezentujemy streszczone w kilku punktach – na podstawie regulaminu zawartego na stronie TEDx-a – najważniejsze, z perspektywy prelegentów, kwestie dotyczące uczestniczenia w wydarzeniu.

Jak długo może trwać wystąpienie na TEDxUniversity?

Około 11 minut

Czy w trakcie wystąpienia istnieje możliwość zaprezentowania własnej książki, firmy etc.?

W sytuacji, gdy jest to uzasadnione tematyką wystąpienia, prelegenci mają pełne prawo wspomnieć o swoich dokonaniach, pracy itd. Jednakże mówcy nie powinni wykorzystywać sceny TEDx do prezentowania/promowania swoich produktów lub usług, prezentowania swoich książek lub ubiegania się o fundusze. Podczas wystąpień należy podejmować jedynie te kwestie, które pozostają ściśle związane z przedstawianą przez prelegenta problematyką.

Czy podczas wystąpień można poruszać kwestie polityczne bądź religijne?

Polityka i kwestie społeczne są kluczowymi elementami globalnej dyskusji. Jednakże sceny TEDx nie są miejscem dla polityki partyjnej ani ekstremistycznych stanowisk. Mówcy nie mogą w swoim wystąpieniu atakować ani popierać konkretnych partii, platform partyjnych i liderów politycznych. Zabronione jest również popieranie działań przemocowych lub opresyjnych. Występujący mogą szczerze mówić o swoich przekonaniach religijnych, ale nie powinni wykorzystywać sceny do ich promowania lub piętnowania tych, którzy ich nie podzielają. Zabronione jest również posługiwanie się polaryzującym językiem w formule „my kontra oni”.

Jakie zagadnienia powinny zostać poruszone podczas wystąpienia?

Wystąpienia powinny skłaniać do nieszablonowego myślenia na różnorodne tematy.

Jakie wymogi powinno spełniać wystąpienie?

TEDx jest platformą służącą do prezentowania i wyjaśniania realnych, popartych badaniami postępów w nauce. Dlatego twierdzenia prelegentów powinny być oparte na danych, które zostały zweryfikowane przez ekspertów w danej dziedzinie. Występujący mają za zadanie w sposób przejrzysty przedstawić podstawy wszelkich swoich twierdzeń o tematyzowanych faktach oraz dowody naukowe na ich poparcie.

Czy podczas wystąpienia można wykorzystywać materiały chronione prawem autorskim?

Treść każdego wystąpienia musi być zgodna z prawem autorskim. Prelegenci są zobowiązani z wyprzedzeniem poinformować o wszystkich materiałach osób trzecich, które zostaną wykorzystane w ich prezentacjach i w stosownych przypadkach uzyskać pisemną zgodę na materiały chronione prawem autorskim. W przypadku wykorzystywania materiałów na licencji
Creative Commons należy je podpisać imieniem i nazwiskiem autora oraz nazwą licencji z dołączeniem informacji o źródle. Więcej na temat praw autorskich: Link bezpośredni do pliku pdf

Jak tworzyć prezentacje?

Prezentacje nie są konieczne – jednakże, jeżeli prelegentka/prelegent zamierza w ten sposób wzbogacić swoje wystąpieniem – warto zapoznać się z TEDx-owymi zasadami tworzenia
slajdów.

Slajdy powinny być: przejrzyste, atrakcyjne wizualne (grafiki w wysokiej rozdzielczości), łatwe do zrozumienia, z możliwie najmniejszą ilością tekstu. Jeden slajd powinien dotyczyć
jednego punktu wystąpienia. Jednocześnie – zbyt wiele slajdów może rozpraszać słuchaczy. Warto więc, by poszczególne slajdy były przemyślane i służyły konkretnemu celowi. Na
slajdach należy unikać slajdów z nagłówkami i enumeratorami (są one nużące dla sporej części odbiorców).

Rozmiar tekstu powinien być na tyle duży, by był on czytelny dla wszystkich osób zgromadzonych na sali. Slajdy powinny mieć proste tło. Należy na nich używać czcionki bezszeryfowej (Helvetica lub Verdana).

Pełny zestaw zasad TEDx dla prelegentów znajduje się tu: https://www.ted.com/participate/organize-a-local-tedx-event