Seminarium Szkoła Mistrzów 09.06.2021 g.15:00

W najbliższą środę, czyli 9 czerwca 2021, o godz. 15 odbędzie się kolejne Seminarium Szkoła Mistrzów.

Gościć będziemy profesora Macieja Edera, dyrektora Instytutu Języka Polskiego PAN, wykładowcę w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Profesor Eder przewodniczy również Komitetowi Językoznawstwa PAN, współzarządza Akcją COST “Distant Reading”, pracuje na rzecz organizacji Alliance of Digital Humanities Organizations oraz kieruje pracami grupy badawczej Computational Stylistics Group.

Profesor Maciej Eder w badaniach literaturoznawczych zajmuje się przede wszystkim literaturą polską XVI i XVII wieku, ze szczególnym uwzględnieniem edytorstwa naukowego. Oprócz tego obszarem jego zainteresowań jest „humanistyka cyfrowa” oraz stylometria (stylistyka komputerowa).

Temat wykładu: Computer-assisted text analysis: from authorship attribution to distant reading

Abstract: In this talk, I will give an introduction to stylometry, or detecting minor stylistic nuances between authors, genres, and literary epochs. Counterintuitively, the best style-markers are usually the words we pay no attention to, such as particles, prepositions, articles, and conjunctions. The frequencies of these and similar function words are counted and then analysed using machine-learning (statistical) methods. I will introduce a few examples of using stylometry to assess the authorship of anonymous texts, and then I will discuss broader applications of stylometric methodology beyond attribution.

Więcej na temat aktywności naukowej i badaniach profesora Macieja Edera: LINK