Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych

Rekrutacja 2023/2024

[WPIS AKTUALIZOWANY]

W związku ze zbliżającą się rekrutacją do Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW, poniżej prezentujemy najpotrzebniejsze informacje dla kandydatów. Jeśli na stronie (w tym w informacjach zawartych w podpunkcie NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA (FAQ)) nie ma odpowiedzi na Państwa pytanie, prosimy o kontakt z koordynatorem – szczegóły poniżej 🙂

WYNIKI REKRUTACJI (LINK)

 

WYNIKI I ETAPU I HARMONOGRAMY ROZMÓW (LINK)

 

HARMONOGRAM

Kandydaci do Szkoły powinni pamiętać o następujących terminach:

 

rejestracja w IRK, złożenie w IRK wniosku o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych: 27 kwietnia – 19 czerwca 2023 r.;

postępowanie rekrutacyjne:

  • I etap postępowania rekrutacyjnego: 3 lipca – 12 lipca 2023 r.,
  • ogłoszenie wyników I etapu rekrutacji: do 18 lipca 2023 r.,
  • publikacja harmonogramu rozmów kwalifikacyjnych (II etapu): do 18 lipca 2023 r.,
  • II etap postępowania rekrutacyjnego: 26 lipca – 1 sierpnia 2023 r.,
  • ogłoszenie listy rankingowej: do 11 sierpnia 2023 r.,
  • przyjmowanie dokumentów od osób zakwalifikowanych: 16 sierpnia – 20 września 2023 r.,
  • ogłoszenie listy osób przyjętych: do 22 września 2023 r.

 

DYSCYPLINY

Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych UW kształci w następujących dyscyplinach:

  • archeologia – limit 7 miejsc,
  • filozofia – limit 11 miejsc,
  • historia – limit 16 miejsc,
  • językoznawstwo – limit 23 miejsca,
  • literaturoznawstwo – limit 25 miejsc,
  • nauki o kulturze i religii – limit 12 miejsc,
  • nauki o sztuce – limit 6 miejsc.

 

SYSTEM IRK (LINK)

Powyższy link prowadzi do systemu IRK (Internetowej Rekrutacji Kandydatów), w którym można założyć konto niezbędne do wzięcia udziału w postępowaniu rekrutacyjnym.

 

ZASADY REKRUTACJI (LINK)

Powyższy link prowadzi do zasad rekrutacji i zawiera informacje określające dokładnie: warunki rekrutacji, wymagane dokumenty, formę postępowania rekrutacyjnego.

 

REKRUTACJA POZALIMITOWA (LINK)

 

PROMOTORZY

Uwaga! Szkoła nie pośredniczy w poszukiwaniu promotorów. Prosimy, aby samodzielnie znaleźli Państwo osobę, która będzie czuwała nad Państwa doktoratem. Z pomocą przyjdzie Państwu wyszukiwarka promotorów dostępna pod tym linkiem (LINK).

Promotorem może być osoba, która posiada stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora i jest zatrudniona na Uniwersytecie.

Można mieć więcej promotorów, jeśli tylko sami zainteresowani wyrażą na to zgodę. Do każdego/każdej z nich stosuje się wymóg posiadania stopnia doktora habilitowanego lub tytułu profesora, jednak nie muszą oni być zatrudnieni na Uniwersytecie.

Oprócz tego można mieć promotora pomocniczego, a tę funkcję może pełnić osoba posiadająca co najmniej stopień doktora. Obowiązkiem promotora pomocniczego jest wykonywanie czynności pomocniczych, w uzgodnieniu z promotorem, w opiece naukowej nad doktorantem.

 

STYPENDIA

Wysokość stypendium doktoranckiego różni się w zależności od tego, czy doktorant znajduje się przed oceną śródokresową, czy też po niej. Wynosi ona odpowiednio 2667,70 PLN brutto oraz 4109,70 PLN brutto. Wysokość dodatku dla osób z niepełnosprawnościami wynosi natomiast 800,31 PLN brutto. Podane kwoty mogą ulec zmianie, ponieważ są uzależnione od wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej.

 

CZŁONKOWIE ZESPOŁÓW KWALIFIKACYJNYCH (LINK)

Powyższy link prowadzi do listy wszystkich Zespołów kwalifikacyjnych w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych.

 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA (FAQ)

  1. Studiowałam/em fizykę, chemię, socjologię, prawo…, w skrócie: kierunek nie-humanistyczny. Czy mogę wziąć udział w rekrutacji?

    Tak! Nasza Szkoła umożliwia zmianę ścieżki życiowej 😉 To, na co zwracamy uwagę podczas rekrutacji, to: zaproponowany projekt badawczy, (udokumentowana!) działalność naukowa kandydata/kandydatki oraz rozmowa rekrutacyjna. Tylko te trzy czynniki mają wpływ na otrzymanie miejsca w Szkole – oczywiście pod warunkiem, że posiada się tytuł magistra.

  2. Tylko tytuł magistra? Podobno można ubiegać się o przyjęcie do Szkoły jeszcze wcześniej…

    Rzeczywiście, choć to nieco trudniejsza ścieżka. O przyjęcie do Szkoły mogą się również ubiegać te osoby osoby, które:

    a) realizują na Uniwersytecie projekt badawczy w ramach programu „Diamentowy Grant” ogłoszonego przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki lub złożyły wniosek w ramach tego programu oczekujący na rozpatrzenie; a także

    b) ukończyły studia pierwszego stopnia lub  trzeci rok jednolitych studiów magisterskich, i uzyskały zgodę Dyrektora w uzgodnieniu z zespołem kwalifikacyjnym na wzięcie udziału w rekrutacji z uwagi na wykazaną wyjątkową, najwyższą jakość dotychczasowych osiągnięć naukowych. (Uprzedzamy pytanie: wyjątkowa, najwyższa jakość dotychczasowych osiągnięć naukowych rozpatrywana jest indywidualnie.)

  3. Na podstawie jakich kryteriów zostanie oceniona moja kandydatura?

    Na opisane w punkcie 1. trzy kryteria składają się następujące elementy:

    wstępny opis projektu badawczego, przy którego ocenie bierze się pod uwagę:

    1) cel badań (0-10 pkt);
    2) nowatorstwo, oryginalność projektu badawczego (0-10 pkt);
    3) metodologię właściwą dla realizacji celu, spójność argumentacji, przejrzystość wywodu (0-10 pkt);
    4) opis aktualnego stanu badań wraz z bibliografią istotną dla osiągnięcia celu badań (0-10 pkt);

    aktywność naukowa kandydata, przy której ocenie bierze się pod uwagę, potwierdzone skanami:

    1) publikacje, w tym artykuły naukowe, rozdziały w monografiach wieloautorskich, monografie autorskie, publikacje w recenzowanych materiałach konferencji międzynarodowych (0-8 pkt);
    2) wystąpienia na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych z przyjętym referatem (0-8 pkt);
    3) pozostałe elementy oceny doświadczenia i osiągnięć naukowych kandydata, w tym nagrody, wyróżnienia, certyfikaty, doświadczenie zawodowe,
    doświadczenie dydaktyczne, działalność w studenckim ruchu naukowym, szkolenia, popularyzacja nauki itp. (0-4 pkt);

    rozmowa kwalifikacyjna, przy której ustaleniu bierze się pod uwagę:

    1) kompetencje kandydata istotne z perspektywy prowadzonych badań (0-20 pkt);
    2) uzasadnienie trafności wyboru dyscypliny oraz metodologii dla zaproponowanych problemów badawczych (0-5 pkt);
    3) zdolność przedstawienia potrzeby podjęcia planowanych badań (0-5 pkt);
    4) zarys planu badawczego (0-10 pkt).

  4. Jaki certyfikat językowy z języka angielskiego jest wymagany przy przyjęciu do Szkoły?

    ŻADEN! Zapewne się Państwo dziwią, ale już tłumaczymy, ponieważ to bardzo istotne. Kandydaci składają wyłącznie oświadczenie o znajomości języka angielskiego na poziomie co najmniej B2, dlatego że ich poziom znajomości języka angielskiego zostanie zweryfikowany podczas rozmowy rekrutacyjnej. Oświadczenie następuje za pośrednictwem wniosku wypełnianego w systemie IRK (LINK). Podczas rozmowy jedno z pytań jest bowiem zadawane w języku angielskim i w takim też języku należy na nie odpowiedzieć. Oczywiście, o ile nie zdecydujecie się na rozmowę w całości po angielsku.

  5. Dobrze, ale co z językiem niemieckim, francuskim, włoskim… Nie znam angielskiego!

    Znajomość języka angielskiego jest konieczna do podjęcia kształcenia w Szkole. Nie jest to arbitralny wymóg Szkoły – język angielski stał się w ostatnim czasie, nolens volens, międzynarodowym językiem nauki. Kandydaci, którzy się nim nie posługują, nie będą w stanie prowadzić badań na należytym poziomie, ponieważ anglojęzyczna literatura przedmiotu będzie dla nich niedostępna.

  6. Czy osoby z zagranicy mogą ubiegać się o przyjęcie do Szkoły?

    Tak, jak najbardziej! Osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego mają te same prawa i obowiązki, co doktoranci z Polski.

  7. Gdzie znajdują się akty prawne, na podstawie których przeprowadzana jest rekrutacja?

    Prosimy o sprawdzenie podpunktu PRZEPISY PRAWNE na dole strony.

  8. Planuję bronić się między czerwcem a wrześniem tego roku. Czy mimo to mogę wziąć udział w tegorocznej rekrutacji?

    Tak – wówczas do systemu IRK należy wgrać skan oświadczenia, że dyplom lub zaświadczenie o uzyskaniu tytułu magistra zostanie dostarczone do dnia 20 września 2023 r. Obrona musi więc odbyć się przed tą datą, w przeciwnym razie kandydat nie zostanie przyjęty do Szkoły.

  9. Czy jako doktorant mogę pracować zarobkowo na pół etatu/cały etat?

    Jako Szkoła nie przewidujemy w tym względzie zakazów. Z jednym wyjątkiem: doktorant nie może być zatrudniony jako nauczyciel akademicki ani pracownik naukowy. Zakaz nie dotyczy zatrudnienia doktoranta:

    • w celu realizacji projektu badawczego;
    • po ocenie śródokresowej zakończonej wynikiem pozytywnym, z tym że w przypadku zatrudnienia w wymiarze przekraczającym połowę pełnego wymiaru czasu pracy, wysokość stypendium wynosi 40% wysokości miesięcznego stypendium;
    • któremu nie przysługuje stypendium doktoranckie.

 

KONTAKT:

Zachęcamy do kontaktu: rekrutacja.nh@uw.edu.pl

Tel: (+48) 22 55 22 170

 

PRZEPISY PRAWNE

Pełny wykaz aktów prawnych znajduje się pod powyższym linkiem (LINK). Najważniejszym aktem regulującym proces rekrutacji do Szkoły jest uchwała rekrutacyjna, znajdująca się pod tym linkiem (LINK). Warto zapoznać się także z Regulaminem Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, do którego prowadzi ten link (LINK), oraz z ustawą – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (LINK).