Pytania i odpowiedzi – nowy program kształcenia

• Czy realizując zajęcia z Teorii metod i tradycji badawczych w ramach nie swojej dyscypliny, będę one zaliczone jako realizacja programu kształcenia, czy będą to dodatkowe zajęcia nie wliczające się w program kształcenia?

Zajęcia „Teorie, metody, tradycje badawcze” są związane z dyscypliną, więc te z innej dyscypliny realizują program kształcenia jedynie za jednoznacznym wskazaniem promotora.

• W jaki sposób doktoranci sprawozdają Praktyki dydaktyczne? Czy rok rocznie składają arkusz zaliczenia praktyk czy po zrealizowaniu 30 godzin wstecznie wskazują w jakich latach ile godzin realizowali?

Doktoranci co roku sprawozdają zrealizowane godziny praktyk dydaktycznych w sprawozdaniu. Zaliczenie w USOS wpisuje sekretariat, gdy zostanie osiągnięta minimalna liczba godzin.

• Czy zajęcia w ramach modułów trzeba zrealizować wszystkie z każdego modułu czy wystarczą 1 lub 2 z poszczególnego modułu?

– Zajęcia „Teorie, metody, tradycje badawcze” – doktorant w porozumieniu z promotorem wybiera jedne

– Zajęcia metodologiczne – Doktorant ma obowiązek zaliczyć jeden 30-sto godzinny cykl lub jedne 30-sto godzinne zajęcia, przy czym ma prawo, w porozumieniu z promotorem, wybrać te niekoniecznie oferowane przez dyscyplinę, w ramach której pisze rozprawę.

– W  „Warsztat humanisty” brak wskazówek jak wyżej

– Zajęcia Emisja głosu z modułu dydaktycznego są w pełni fakultatywne (nieobowiązkowe).

• Czy są zajęcia których doktoranci nie muszą realizować czyli fakultatywne, ale nieobowiązkowe?

Większość zajęć fakultatywnych jest nieobowiązkowa. Pozostałe zgodnie z zaleceniem:

• Ile godzin Warsztatu naukowca promotorzy mogą realizować w ciągu roku? Czy i w jaki sposób mogą przenosić godziny między poszczególnymi latami kształcenia?

Należy zrealizować 20 godzin w każdym roku kształcenia. Zajęcia „Warsztat naukowca” będą wpisywane w USOS na semestr letni, co roku, przez 4 lata. Nie obowiązuje na „Warsztat naukowca” rejestracja w USOS. Podania o zmiany w harmonogramie realizacji zajęć będą rozpatrywane indywidualnie.

• Czy dowolne zajęcia realizowane na UW (dodatkowe) mogą mieć uznane jako jakieś zajęcia z nowego programu np. seminarium albo zajęcia metodologiczne?

Nie, w związku z koniecznością realizacji efektów kształcenia na 8 poziomie PRK. Wyjątek stanowić mogą zajęcia realizowane w innych Szkołach Doktorskich, ale zawsze będzie tu miała zastosowanie procedura indywidualnego rozstrzygnięcia

• Praktyki dydaktyczne – w programie rekomendowane jest prowadzenie 10 godzin zajęć w formie asystowania (z 30). Czy wszystkie godziny mogą być asystą, czy po przerobieniu 10 godz. asysty pozostałe 20 godzin powinny być samodzielnym prowadzeniem? Czy stosujemy przelicznik godzin asysta/samodzielne prowadzenie czy liczymy godziny 1:1 niezależnie od formy ich przeprowadzenia?

Rekomendujemy, żeby praktyki realizować w następujący sposób: 10 godzin asystowania na początek, następnie 20 godzin, które może być realizowane w formie samodzielnego prowadzenia zajęć, lub dalszej asysty. Nie obowiązują żadne przeliczniki, forma realizacji praktyk – zgodnie z ustaleniami z promotorem.