Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych

I rok – zajęcia

[wpis aktualizowany]

Pierwszy rok kształcenia w szkole doktorskiej to czas, w którym odbywają się głównie obowiązkowe zajęcia ogólnouniwersyteckie, objęte Programem Kształcenia.

Poniżej znajdą Państwo listę zajęć dla I roku. Terminy oraz lokalizacje są na ten moment orientacyjne, dlatego prosimy o regularne sprawdzanie zmian wprowadzanych w niniejszym wpisie i kontrolowanie, kiedy pojawią się szczegółowe informacje.

Zajęcia oferowane przez szkołę:

 

DYDAKTYKA SZKOŁY WYŻSZEJ – semestr zimowy

Przedmiot ten składa się z dwóch części – 15h wykładu (część A) i 5h warsztatu (część B). Obie części są obowiązkowe.

Wykłady będą się odbywały w dwóch wersjach – w języku polskim oraz w języku angielskim. Będą one realizowane w formie asynchronicznej w programie Nearpod, a doktoranci będą mogli odtworzyć je w dogodnym dla siebie czasie. Wykład zostanie uruchomiony już w październiku.

Warsztaty zostaną zorganizowane z podziałem na grupy i zostaną przeprowadzone w formie spotkań online. Na warsztaty będzie obowiązywać rejestracja, co umożliwi Państwu wybór najwygodniejszego dla siebie terminu.  Część grup dedykowana będzie dla osób anglojęzycznych. W momencie rejestracji będą widoczne także numery grup oraz terminy zajęć.

Grupy polskojęzyczne:

Gr 1, Marcin Chrzanowski, 15.10 godz. 15:00 – 19:15

Gr 2, Katarzyna Socha, 15.10 godz. 15:00 – 19:15

Gr 3, Marcin Chrzanowski, 18.10 godz. 15:00 – 19:15

Gr 4, Katarzyna Socha, 18.10 godz. 15:00 – 19:15

Gr 5, Agnieszka Suszczyńska, 21.10, godz. 10:30 – 14:15

Gr 6, Monika Klejman, 21.10, godz. 10:30 – 14:15

Gr 7, Marcin Chrzanowski, 22.10 godz. 15:00 – 19:15

Gr 8, Katarzyna Socha, 22.10 godz. 15:00 – 19:15

Gr 9, Agnieszka Suszczyńska, 28.10 godz. 10:30 – 14:15

Grupy anglojęzyczne:

Gr 10, Monika Klejman, 14.10, godz. 10:30 – 14:15

Gr 11, Monika Klejman, 28.10, godz. 10:30 – 14:15

 

Rejestracja otworzy się 1 października o 20:00 i potrwa do 13 października.

 

PRAWO AUTORSKIE – semestr letni

Nowy program kształcenia przewiduje 4 godziny dydaktyczne na zapoznanie się z prawem autorskim.

NAJNOWSZE ODKRYCIA W NAUKACH ŚCISŁYCH I PRZYRODNICZYCH  semestr letni

Cykl wykładów poświęconych poszerzeniu perspektywy poznawczej doktorantów w zakresie badań naukowych i naświetleniu najważniejszych osiągnięć różnych dyscyplin naukowych. Każda z siedmiu dyscyplin Szkoły przedstawia jednorazowo przez 90 min najnowsze i najważniejsze odkrycia tej dyscypliny.

PODSTAWY FUNKCJONOWANIA W ŚWIECIE NAUKOWYM – semestr letni

Cykl warsztatów zapoznający doktorantów z fundamentalnymi umiejętnościami koniecznymi do pracy w świecie naukowym, takimi jak zagadnienia związane z etyką, transferem wiedzy, komercjalizacją badań, pozyskiwaniem grantów, czy wystąpieniami publicznymi. Warsztaty będą się odbywały w podziale na grupy według dyscypliny i zostaniecie na nie Państwo zapisani przez sekretariat szkoły. Zajęcia będą trwały w sumie 13 tygodni.

 

Zajęcia odbywające się na wydziałach:

 

SEMINARIUM BADAWCZE 

Seminaria należy realizować na wydziale lub w instytucji zewnętrznej. Wyboru seminarium dokonujecie Państwo w uzgodnieniu z promotorem_ką. Zajęcia te nie są prowadzone przez Szkołę. Zapisuje się na nie według zasad obowiązujących na danych zajęciach (nie zawsze jest możliwa rejestracja w USOS). W każdym roku kształcenia należy zrealizować 30 godzin seminariów.

Na podstawie zaliczenia uzyskanego za seminarium wydziałowe/zewnętrzne uzyskuje się zaliczenie za przedmiot Seminarium Badawcze. Aby uzyskać takie zaliczenie należy być zarejestrowanym_ą na przedmiot o tej nazwie. Przedmiot Seminarium Badawcze jest w USOSie przedmiotem ”pustym”, tj. nie jest to realnie organizowany przedmiot, lecz służy do wpisu zaliczenia za seminaria wybrane przez Państwa na wydziałach lub w instytucjach zewnętrznych. Za wpis zaliczenia odpowiedzialny_a jest koordynator_ka dyscypliny. Nazwiska koordynatorów dostępne są we wpisie dotyczącym seminariów: https://szkolydoktorskie.uw.edu.pl/seminaria-badawcze-nowy-program/?school=sdnsip.

Zaliczenie uzyskuje się poprzez przedstawienie karty przebiegu studiów lub karty seminariów zewnętrznych (dotyczy seminariów bez kodu USOS). Na Seminarium Badawcze I zostaniecie Państwo zapisani przez sekretariat.

PRAKTYKI

Praktyki realizujecie Państwo na wydziale, w ilości przewidzianej dla danej dyscypliny w programie kształcenia. Za wpis zaliczenia odpowiadają koordynatorzy_rki praktyk:
https://szkolydoktorskie.uw.edu.pl/koordynatorzy-praktyk-2/
Praktyki nie dotyczą doktorantów i doktorantek I roku dyscyplin nauki biologiczne oraz nauki o Ziemi i środowisku. Dla tych dyscyplin realizacja praktyk rozpoczyna się od II roku kształcenia.

WYKŁAD DYSCYPLINOWY

Wykład przedstawia w sposób pogłębiony i rozbudowany kluczowe zagadnienia z dyscypliny, a ich celem jest wsparcie doktorantów/doktorantek w ich rozwoju naukowym. Każda z dyscyplin (poza dyscypliną nauki fizyczne oraz informatyka) oferuje po 3 lub 4 wykłady w wymiarze 30 godzin (każdy) w okresie pierwszych trzech lat kształcenia. W przypadku dyscypliny nauki fizyczne jeden z wykładów (z cyklu Graduate Advanced Physics) ma wymiar 60-godzinny, w ramach którego realizowanych jest 30 godzin ćwiczeń. W dyscyplinie informatyka oferowane będą wykłady 30-godzinne oraz 10-godzinne wykłady w ramach kursów PhD open. Wykłady odbywają się niezależnie od liczby zapisanych na nie doktorantów. Zaliczane są na podstawie egzaminu. Każdy z doktorantów/doktorantek musi zaliczyć wykłady w łącznym wymiarze 90 godzin w okresie semestrów I-VI. Informacje na temat puli dostępnych wykładów można uzyskać na danym wydziale. Więcej informacji w programie kształcenia.

Lista dostępnych wykładów: Wykłady Dyscyplinowe – Szkoły Doktorskie UW

WYKŁAD MONOGRAFICZNY (W ZALEŻNOŚCI OD DYSCYPLINY)

Wykład monograficzny do wyboru z listy wykładów oferowanych przez wydziały. Nie muszą spełniać wymogu 8 PRK, ale są ważne dla uzyskania odpowiednich kompetencji naukowych w danej dyscyplinie. Wybór w porozumieniu z promotorem. Należy zrealizować w sumie 30h wykładów do końca kształcenia.

SEMINARIUM WYDZIAŁOWE (NAUKI CHEMICZNE)

W przypadku dyscypliny nauki chemiczne Seminarium Wydziałowe jest charakterystycznym elementem kształcenia występującym w dużej części jednostek badawczych w zakresie chemii w Polsce i w świecie. Wymagane jest uczestnictwo w 15 godzinach wykładów w ciągu całego cyklu kształcenia.