Doctoral Summer School LERU – AKTUALIZACJA

Uwaga! Poniżej znajdą Państwo najnowsze informacje na temat LERU Summer School, przesłane przez organizatora.
Ze względu na zmiany przedłużamy nabór wniosków do 26 marca 2021.

I would like to inform you that due to the many uncertainties and the possible travel restrictions, the 2021 LERU Doctoral Summer School will be a fully online edition. Our colleagues from Trinity College Dublin have been re-designing the programme, tailoring it specifically for a virtual audience.

Draft programme of the 2021 LERU Doctoral Summer School

Here below, you can find some remarks provided by Martine Smith, Trinity College Dublin:

• There are a number of features that differ from the original face-to-face version, although the overall theme and focus remains the same.
  • There is a programme for ‚core’ participants (i.e., those nominated by each university and who will get credit for that participation of 5ECTS) and for up to 150 guests, the latter group participating only in the morning sessions on a first-come-first-served basis and not eligible for the credits. What you see in the programme here enclosed, is for core participants; others will attend the morning slots only.
  • Each day will include a 2-hour slot with papers from invited speakers, followed by an ‚armchair discussion’ facilitated by a session host.
  • Each day will also include a 1-hour slot of very short presentations from summer school participants. In advance of the Summer School, each ‚core’ participant will sign up to speak to one of the themes. They then prepare and present 3 PowerPoint slides and speak to the slides for a maximum of 5 minutes.
  • After lunch, sessions of 90-120 minutes of small group workshops for core participants are facilitated and the work agenda focuses on development of a policy paper and resources for ECRs.
  • Each day offers one online social event hosted by our Graduate Students’ Union.
  • The revised format has allowed up to broaden the number of speakers and to include speakers who otherwise might not have been able to travel to participate.

W tym roku, Prorektor ds. badań, prof. dr hab. Zygmunt Lalak, wybrał Szkołę Doktorską Nauk Humanistycznych do zgłoszenia doktoranta do Szkoły Letniej w ramach projektu League of European Research Universities.

Letnia Szkoła Doktorska LERU to cykliczne wydarzenie, którego celem jest zapewnienie doktorantom możliwości rozwoju zawodowego i osobistego, który wykracza poza zwyczajowe kształcenia w ramach studiów doktoranckich. Uczestnicy szkoły tworzący międzynarodowe i interdyscyplinarne środowisko, mają niezwykłą okazję nie tylko do wymiany własnych doświadczeń, ale dzięki zaplanowanej serii zajęć, do przeżycia niezwykle stymulującego doświadczenia edukacyjnego.

W tym roku Doctoral Summer School odbędzie się w Trinity College w Dublinie, w dniach 8-13 sierpnia, a jej wiodącym tematem będzie „Reasserting the Value of the Experts”.

Program tegorocznych zajęć: LINK

Więcej informacji: LINK

Wszystkich chętnych zapraszam do składania dokumentów (tylko po angielsku), zawierających:
1. CV,
2. Temat projektu doktorskiego wraz z krótkim streszczeniem (nie więcej niż 1800 znaków),
3. List motywujący zawierający uzasadnienie korzyści jakie dla Państwa badań i przyszłej kariery przyniesie udział w szkole oraz odpowiedź na pytanie dlaczego to Pani/Pan powinien zostać wybrany kandydatem Uniwersytetu Warszawskiego do aplikowania do LERU Doctoral Summer School.

Dokumenty powinny zostać złożone do 24 marca 2021 (włącznie), elektronicznie, na adres szkola.nh@uw.edu.pl, koniecznie z dopiskiem LERU w temacie wiadomości.

Aplikacje będą ocenianie przez trzyosobową komisję złożoną z członków Rady Naukowej Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych, nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone 31 marca 2021.

Pierwsza ocena wszystkich kandydatów z całej Europy przez komisję LERU odbędzie się na początku maja, ostateczna decyzja zostanie ogłoszona 7 czerwca 2021.

Wybrany doktorant nie płaci za Szkołę Letnią, jej koszty (w tym zakwaterowanie) pokrywa gospodarz, natomiast dojazd pozostaje w gestii doktoranta.