Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych

Forma postępowania kwalifikacyjnego i liczba punktów do uzyskania

Postępowanie jednoetapowe. Maksymalna liczba punktów do uzyskania w postępowaniu kwalifikacyjnym: 100 punktów.

Kryteria i sposób oceny

Wstępna propozycja projektu badawczego (maksymalna liczba punktów – 5)
Przy ocenie wstępnej propozycji projektu badawczego bierze się pod uwagę:
1) możliwość realizacji projektu w świetle udokumentowanych kompetencji kandydata;
2) wagę naukową projektu;
3) przewidywaną wartość dodaną dla środowiska naukowego danej dyscypliny.

Aktywność naukowa kandydata (maksymalna liczba punktów – 15)
Przy ocenie aktywności naukowej bierze się pod uwagę, potwierdzone skanami:
1) publikacje naukowe (wymagany skan strony tytułowej; w przypadku osiągnięć wieloautorskich konieczne jest określenie procentowego udziału kandydata w osiągnięciu);
2) potwierdzony udział w konkursach studenckich;
3) potwierdzony udział w projektach badawczych (wymagany skan zaświadczenia kierownika projektu);
4) wygłoszone referaty lub komunikaty seminaryjne i konferencyjne (wymagany skan potwierdzenia wygłoszenia referatu);
5) udokumentowane staże badawcze;
6) osiągnięcia w ramach działalności w kołach naukowych (wymagany skan zaświadczenia podpisanego przez prezesa koła).

Egzamin kwalifikacyjny (maksymalna liczba punktów – 40)
Sprawdzenie wiedzy i umiejętności kandydata z dyscypliny naukowej w formie pisemnej (nauki chemiczne, nauki fizyczne, matematyka i informatyka) albo ustnej (astronomia, nauki biologiczne, nauki o Ziemi i środowisku).

W uzasadnionych przypadkach (np. gdy kandydat przebywa za granicą), na pisemną prośbę kandydata skierowaną do przewodniczącego zespołu kwalifikacyjnego powołanego dla danej dyscypliny, egzamin pisemny może być zastąpiony egzaminem ustnym przeprowadzonym na odległość z wykorzystaniem powszechnie dostępnych narzędzi internetowych.

Rozmowa kwalifikacyjna (maksymalna liczba punktów – 40)
Rozmowa kwalifikacyjna polega na ocenie potencjału naukowego kandydata. Rozmowa może zawierać następujące elementy:
1) rozmowa na temat pracy magisterskiej kandydata (zrozumienie tematu, hipotez badawczych
i ich realizacji, otrzymanych wyników i wniosków);
2) pytania dotyczące dorobku naukowego i przebiegu studiów I i II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, w tym przedmiotów związanych z tematyką rozprawy doktorskiej;
3) pytania dotyczące informacji zawartych w listach rekomendacyjnych, w tym charakteru i efektów współpracy kandydata z autorami listów;
4) pytania dotyczące projektu doktorskiego i innych informacji zawartych w dokumentacji załączonej przez kandydata.

Rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w języku polskim lub angielskim zgodnie z preferencjami kandydata zgłoszonymi w IRK. W przypadku wyboru języka polskiego, rozmowa kwalifikacyjna może zawierać część prowadzoną w języku angielskim.