Zwiększenie stypendium doktoranckiego – II-IV rok
Doktorantki i doktoranci, którzy otrzymują stypendium doktoranckie w szkołach doktorskich UW, po ukończeniu I roku kształcenia, jednak nie później niż po ukończeniu czwartego roku kształcenia mogą ubiegać się o zwiększenie stypendium doktoranckiego.
Warunkiem przyznania zwiększenia stypendium jest uzyskanie w roku akademickim 2023/2024 co najmniej jednego z następujących osiągnięć naukowych:
- przyjęcie do druku artykułu naukowego w czasopiśmie z listy ministerialnej albo znajdującego się w bazie SCOPUS albo w recenzowanych materiałach pokonferencyjnych;
- przyjęcie do druku monografii lub rozdziału w monografii w wydawnictwie z listy ministerialnej;
- wygłoszenie referatu na konferencji naukowej, niebędącej częścią programu kształcenia w szkole doktorskiej Uniwersytetu Warszawskiego;
- uzyskanie patentu związanego z badaniami prowadzonymi w ramach projektu doktorskiego;
- złożenie wniosku o grant zewnętrzny, który pozytywnie przeszedł ocenę formalną;
- realizacja aktywności naukowej, dla której wnioski ze środków programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” przeznaczonego dla doktorantów przechodzą ocenę merytoryczną.
Wnioski należy przesłać za pomocą elektronicznej poczty uniwersyteckiej do 31.10.2024 roku na adres: phd.sdnsp@uw.edu.pl
Podany adres służy wyłącznie do przesyłania wniosków, nie służy do korespondencji. Nie przyjmujemy wniosków w wersji papierowej.
Wysokość stypendium zostanie ogłoszona po rozpatrzeniu wniosków. Stypendium zostanie wypłacone w grudniu 2024. Budżet na wypłatę stypendiów to 2,2 mln zł.
Więcej informacji: https://monitor.uw.edu.pl/Lists/Uchway/Attachments/7111/M.2024.293.Zarz.108.pdf
Wzór wniosku: Wniosek o zwiększenie stypendium doktoranckiego
FAQ:
Zwiększenie stypendium: czy należy wpisać we wniosku dokładnie jedno osiągnięcie naukowe, czy też wpisać wszystkie które się kwalifikują?
Warunkiem przyznania zwiększenia stypendium jest uzyskanie w roku akademickim 2023/2024 co najmniej jednego z osiągnięć naukowych wymienionych w zarządzeniu Rektora nr 108/2024. Jednak decyzja, ile osiągnięć zostanie ostatecznie wymienionych we wniosku, należy do osoby wnioskującej oraz promotora lub promotorki.
Czy osoba, która w roku 2023/24 miała zawieszone kształcenie może złożyć wniosek?
Tak.
Czy osoba, która w trakcie złożenia wniosku ma zawieszone kształcenie może złożyć wniosek?
Tak. Jednak zwiększenia stypendium doktoranckiego nie wypłaca się w okresie zawieszenia kształcenia. Przyznane zwiększenie stypendium doktoranckiego wypłaca się na wniosek doktoranta po zakończeniu zawieszenia, nie później niż do końca roku akademickiego, na który zwiększenie stypendium doktoranckiego zostało przyznane. Wypłata przyznanego stypendium będzie możliwa, jeśli zawieszenie zakończy się najpóźniej do końca sierpnia 2025 r., a osoba której przyznano stypendium złoży stosowny wniosek o wypłatę.
Czy ja jako doktorantka IV roku (bez stypendium, 1 rok w innej Szkole Doktorskiej; mimo finansowania ze środków NCN straciłam prawo do stypendium na IV rok) mogę ubiegać się o ten dodatek?
Zwiększenie stypendium doktoranckiego przysługuje doktorantom szkół doktorskich otrzymującym stypendium doktoranckie. W opisanym przypadku prawo do pobierania zwiększenia stypendium doktoranckiego nie przysługuje.
Czy doktorant na V roku (pierwsze przedłużenie doktoratu) może ubiegać się o ten dodatek?
Nie, ponieważ prawo do zwiększenia stypendium przysługuje doktorantom, którzy ukończyli co najmniej pierwszy rok kształcenia, jednak nie później niż do po ukończeniu czwartego roku kształcenia.
Czy uznawane będzie złożenie wniosku w programie Bekker NAWA – który jest programem stypendialnym, a nie stricte konkursem o grant?
Tak, o ile wniosek dotyczył prowadzenia badań naukowych lub innej aktywności naukowej oraz przeszedł ocenę formalną.
Czy w sytuacji, gdy moje stypendium doktoranckie pochodzi z grantu lub z programu “Doktorat wdrożeniowy”, mogę ubiegać się o jego zwiększenie?
Tak.
We wniosku mowa jest również o “przyjęcie do druku artykułu naukowego w czasopiśmie z listy ministerialnej albo znajdującego się w bazie SCOPUS albo w recenzowanych materiałach pokonferencyjnych”. Czy doktorant musi być jedynym autorem takiego tekstu? Czy jednak tekst, który powstał we współautorstwie jest również uwzględniany w tej kategorii?
Artykuły, których współautorami są osoby wnioskujące o zwiększenie stypendium spełniają kryteria wskazane w zarządzeniu Rektora nr 108/2024.
Czy zgłaszane osiągnięcie ma być związane z projektem doktoratu bądź badaniami wykonanymi w ramach doktoratu, czy może dotyczyć innej tematyki badawczej?
Zgłaszane osiągnięcie naukowe nie musi być związane z projektem doktorskim.